S-Anon International Family Groups

Pytania na temat mityngów

Jeżeli to jest twój pierwszy kontakt z grupami Dwunastu Kroków, możesz mieć jakieś pyatania co do tego , co robimy w trakcie mityngów oraz w jaki sposób nasze grupy funkcjonują. Poniżej spróbujemy odpowiedzieć na kilka pytań ale prosimy skontaktuj się z Międzynarodowym Biurem Glównym Grup S-Anon dzwoniąc na telefon 1-800-210-8141 lub e-mailem na sanon@sanon.org , jeśli czegoś nie rozumiesz. Wówczas możesz być skierowany do wolontariusza , który będzie mógł opowiedzieć ci więcej na temat Grup S-Anon i będzie starał się odpowiedzieć tobie w ciagu tygodnia.

 

Kto przychodzi do S-Anon?

Co się dzieje na mityngach? Czy muszę coś mowić?

Jak S-Anon mi pomoże?

Czy ktoś powie że byłam na mitygu S-Anon?

Czy to jest program religijny?

Kto prowadzi tę grupę?

Ile to będzie kosztować?

I co teraz mam zrobic?

  

Kto przychodzi do S-Anon?

Zanim pójdziemy na mityng S-Anon, niektórzy z nas mogą mieć jakieś obawy i wyobrażenia co do tego kogo tam spotkamy, ale przychodzą do nas ludzie różnych zawodów i różnych światopoglądów; żony , mężowie, partnerzy, siostry, bracia, dzieci i rodzice seksoholików. My po prostu jesteśmy ludzmi których życie zostało bardzo dotknięte przez zachowania seksoholika. Spotykamy się razem by dzielić się siłą, doświadczeniem i nadzieją w celu rozwiązywania naszych problemów. Nasza trzecia tradycja mówi ”Jedynym warunkiem członkostwa jest to, że mamy w rodzinie lub wsród bliskich kogoś chorującego na seksoholizm.” To znaczy, że ty decydujesz czy kwalifikujesz się do programu S-Anon ; twoje członkostwo w S-Anon nie jest ustalalone dla ciebie na podstawie jakiś zasad wspólnoty lub mityngów które wybrałeś.

Być może , że słyszałeś o innych grupach Dwunastu Kroków , które oferują pomoc dla przyjaciół i rodziny seksoholików. Pomimo , że są one osobnymi związkami, każde grupy “rodzinne” współpracują z określonym programem uzależnienia dla seksoholików, a S-Anon współpracuje z Sexaholics Anonimous (Seksoholikami Anonimowymi). Jednakowoż, jest to ważne by to tutaj zostało podkreślone, że bez względu na to do jakiego programu uczęszcza twój bliski , jesteś zawsze mile widziany w naszym programie.

Powrót do listy pytań.

  

Co się dzieje na mityngach? Czy muszę coś mowić?

Mityngi dają nam bezpieczne miejsce gdzie możemy powiedzieć co leży nam na sercu i na umyśle, ale nie musimy się śpieszyć z mówieniem czegokolwiek , możemy poczekać aż poczujemy się komfortowo. Zapraszamy cię do słuchania, zwłaszcza jeśli jest to twój pierwszy mityng. To jest naszym zwyczajem by przedstawiać się z tylko z imienia, po kolei naokoło pokoju, bedzie również prawdopodobnie czytanie jakiejś literatury zatwierdzonej przez Konferencję S-Anon.  (Conference -aproved literature w której skład wchodzą literatura S-Anon, Sexsaholics Anonimous, AL-anon, AA.)

Czasami mityng będzie miał jakiś określony temat. Czasami lider grupy poprosi tych , którzy chcieli się wypowiedzieć jako pierwsi by zaczeli dzielić się z grupą, a czasem inne grupy dzielą sie ze soba po kolei, na około stołu, jedna po drugiej , lub używają innej metody by dać sobie tyle samo czasu na wypowiedz. Dajemy sobie w grupach możliwość na wypowiedz bez przerywania, unikamy “ wtrącania się”, komentarza, i jakichkolwiek uwag skierowanych do członków grupy oraz dawania rad. Jeśli ktoś chciałby otrzymać uwagi zwrotne od innych może poprosić by członkowie grupy podzielili się po grupie uwagami , bo my w grupach dzielimy się tym co leży nam na sercach i uważnie słuchamy jak możemy sobie pomóc ucząc sie doświadczenia od innych. Próbujemy skracać czas naszej wypowiedzi by wszsycy mieli okazję się wypowiedzieć, a pod koniec spotkania lider grupy zamyka mityng a członkowie przeważnie zostają na kilka minut by porozmawiać ze sobą.

Niektóre mityngi mają w zwyczaju pojść razem do restauracji na na kawę czy drobny poczęstunek.  Nie wszystko co usłyszysz na jakimś mityngu bedzie ci odpwiadać, dlatego my mówimy ”Weź to co polubiłeś, zostaw resztę”.  Dlatego również mowimy byś przyszła najpierw na sześć mitygów zanim podejmiesz decyzję czy S-Anon jest dla ciebie.

Powrót do listy pytań.

  

Jak S-Anon mi pomoże?

Sytuacje ludzi , o których usłyszysz w S-Anon nie koniecznie bedą identyczne jak twoje ale prawdopodobnie będziesz mogła się zidentyfikować z uczuciami, które będa podobne. W S-Anon przekonamy się po jakimś czasie ,że jest nadzieja na zmiane naszego życia.  Mamy okazję wysłuchać innych , którzy kiedyś sami byli w takiej samej sytuacj jak my albo gorszej i teraz zmienili się na zupełnie innych ludzi. Uczyliśmy się od innych członków S-Anon jak rozwiązywać podobne problemy. Czy nasi bliscy kiedykolwiek znajdą się w programie czy nie, uświadomienie sobie naszych samo-niszczących zachowań w bezpiecznym programie , jakim jest S-Anon jest wielkim krokiem w kierunku wolności i zdrowienia.

Powrót do listy pytań.

 

Czy ktoś powie że byłam na mitygu S-Anon?

Respektowanie anonimowości jest bardzo ważne dla wszystkich członków S-Anon, jest kluczem do naszego poczucia bezpieczeństwa abyśmy mogli dzielić się wszystkim na mityngach. Nie wolno mówić kogo widzieliśmy na mityngu, o czym mówiliśmy, nawet z naszym partnerem, w S-Anon używamy naszych imion i pierwszego inicjału nazwiska. Jesli ktoś chce się z kimś podzielić swoim nazwiskiem , może to oczywiście zrobić.  Nie wolno nam nigdy powiedzieć kim jest jakaś osoba z programu S-Anon lub SA bez jej zgody.

Powrót do listy pytań.

  

Czy to jest program religijny?

Nie. Tak jak inne Programy 12 Kroków jest programem rozwoju duchowego, nie programem religijnym. Jest to program duchwy ponieważ my wierzymy w siłę wiekszą od nas samych, którą możemy zdefiniować jakkolwiek chcemy- by pomogła nam rozwiązać nasze problemy i uzyskać spokój ducha. Dwanaście Kroków zawiera podstawy, które są uniwersalnymi do zastosowania dla każdego wiec nie potrzeba stosować żadnej religii by je praktykować. S-Anon, jest tak urzadzony by mógł go stosować każdy, bez wzgledu na wyznanie, religlię więc na mityngach unikamy dyskusji na temat publikacji (takich jak Biblia, Koran etc).Usłyszysz tu na pewno terminy takie jak Bóg , lub Siła Wyższa.Tak jak z innymi programami Dwunastu kroków, Program S-Anon może działać dobrze dla niektórych , którzy są religijni i dla tych , ktorzy nie maja żadnego formalnego konceptu Boga i Siły Wyższej. Niektórzy używają grupy S-Anon jako Siły Wyższej ponieważ grupa jest siłą wyższą od nich.

Powrót do listy pytań.

 

Kto prowadzi tę grupę?

My wszyscy prowadzimy grupy, ale mamy tak zwanych liderów grupy i przewodniczących, którzy są wybierani na krótki czas by sprawy mogły gładko się toczyć. Nie mamy żadnych ekspertów i zwierzchników oraz nie mamy jednej osoby podejmującej decyzje za S-Anon. Jeżeli profesjonalni terapeuci uczęszczają do naszego programu jako członkowie grupy, partycypują w programie na takich samych zasadach jak inni którzy byli dotknięci przez seksoholizm swych bliskich, nie jako profesjonaliści.

Powrót do listy pytań.

  

Ile to będzie kosztować?

Nie ma opłat za członkostwo w S-Anon. Puszczamy tak zwany “koszyk” na mityngach , zbieramy do niego dobrowolne datki , każdy daje ile może. Używamy tych pieniędzy na opłaty za pokój , którego używamy na spotkania , na zatwierdzoną przez conferencję S-Anon literaturę której używamy dla grupy, i by wspierać Światowe Biuro Miedzynarodowe S-Anon (WSO). Nie przyjmujemy dotacji z zewnątrz.

Powrót do listy pytań.

  

I co teraz mam zrobic?

Jeśli zdecydujesz szukać zdrowienia w grupach S-Anon , być może będziesz chciał zaadoptować niektóre z rzeczy, które tu sugerujemy, które pomogły innym członkom S-Anon.

  • Chodź na jak najwięcej mityngów ile możesz a zwłaszcza na początku programu.
  • Rozmawiaj z innymi członkami S-Anon przed i po mityngu. Dokładne informacje o mitygach znajdziesz na naszej Międzynarodowej Stronie Glównego Biura S-Anon (S-Anon Family Groups World Service Office).
  • Wymień się numerami telefonów z innymi i postaraj się być w kontakcie choć z jedną osobą z programu.
  • Po jakims czasie, byłoby dobrze byś znalazła godną zaufania osobę, przyjaciela , zwanego u nas sponsorem, która pomoże ci z programem i wysłucha bardziej szczegółowo twojej historii i twoich uczuć. Najlepiej jeśli ta osoba posiada dłuższy staż w programie i będzie mogła być twoim przewodnikiem po programie. Niektóre detale mogą nie być stosowne dla grupy i wymagają wiecej czasu na osobności.
  • Pomiędzy mityngami polecamy czytanie literatury zatwierdzonej przez konferencję S-Anon (conference approved literature).

Powrót do listy pytań.